Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacak


Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacakOptik Karakter Tanıma (Optical Character Recognition-OCR), bilgisayar ortamı dışında olan bir dökümanu özel tarayıcılar veya benzeri kameralar ile bilgisayar ortamına alıp karakterleri ayrıştırma, tanıma sistemi oluyor. Yani basitleştirirsek cep telefonunuzun kamerası ile bir kitabın sayfasını çekiyorsunuz daha sonra bu sistem kitabın o sayfasında yazanları normal sayısasl(word, text) olarak bilgisayara aktarıyor.

Şu an trafikte benzeri sistemler kullanılıyor, trafik kameraları yoldan geçen araçların fotoğraflarında araçların plakalarını veritabanına kaydediyor.

[flv:http://wolkanca.com.tr/eski/wp-content/uploads/i/v/TranslationinGoogleGogglesPrototype.flv 550 450]

Google Translate şu anda sadece Almanca ve İngilizce ile çalışan Optik Karakter Tanıma sistemini ekledi, cep telefonunuz ile çektiğiniz görüntüyü sayısal olarak çevirip onu tercüme edebiliyor.

Çok yeni olan bu özellik bir süre sonra tüm dillerde ve daha da gelişmiş ekıstra özellikleri ile Google Translate servisinde kullanılabilecek.

Kaynaklar;
Google Translate Blog

Yazar: Volkan Yılmaz

Digital Marketing & Growth Hacking #SEO #wolkanca #cycling merhaba@volkanyilmaz.com.tr

“Google Translate optik karakter tanıma ile mobil aletlerde çalışacak” için 1 yorum

  1. mükemmel bir buluş türkiye için desteği verse o kadar dosyayı word’e yazmaktan kurtuluruz.yazı içinde ayrıca teşekkürler