İdrarınızı boşa harcamayın


Güney Koreli mühendisler MetalCell isminde bir batarya geliştirmişler, bu batarya idrar ile doluyor yani üzerine işerseniz batarya doluyor dolayısıyla boşa işemek yok bataryaya işemek var.

İdrarla çalışan batarya

Bu tür teknolojiler normal tüketiciler için değil tabii ki askerler, dünya orduları için geliştiriliyor. Her türlü doğa şartında görev yapan askerler en uygunsuz zamanlarda batarya, enerji ihtiyacı duyuyorlar ve yetenekli mühendisler sayesinde de böyle egzantirik şeyler ortaya çıkıyor. Askerlerin sorunlarına az da olsa çözüm getirecek olan MetalCell, magnezyum tabanlı pil, tuzlu su ya da idrarla doluyor.

MetalCell; sodyumun, pilin sağlam kutusunun içindeki magnezyum plakalarıyla etkileşimi sayesinde doluyor. Bu sodyum da askerlerin yiyeceklerinden veya vücut sıvılarından alınabiliyor. Araştırmacılar pilin bu şekilde, bir dizüstünü 4 saat boyunca başlangıç seviyesinde çalıştırabileceğini söylüyor.

Kaynaklar:
wikipedia.org/wiki/Baghdad_Battery
nationaldefensemagazine.org

Yazar: Volkan Yılmaz

Digital Marketing & Growth Hacking #SEO #wolkanca #cycling merhaba@volkanyilmaz.com.tr

“İdrarınızı boşa harcamayın” için 3 yorum

  1. bence mükemmel düşünülmüş vwe hayata geçirilmiş bir buluş herkes kendi piline işerse iğrenç bir durum oluşturacağını sanmıyorum 😆

  2. affedersin göksel ama nerde piline pipi yapmayi düsünüyorsun 😀 ne igrenc erkeksiniz. 😡 ❗ 😕