Eski blogspot adresini yenisine taşımak

Bir blogunuz vardı, bu blogunuzun adresi eskwolkanca.blogspot.com idi, mesela bir yıl sonra ki çok fazla kayıt eklemiştiniz, bu eski adresinizi değiştirmeye karar verdiniz ve yeniwolkanca.blogspot.com yapmak istediniz. Bu durumda eski adresinizi bilen dostlarınız ve sadık, kadim dostumuz Google'a yeni adresinize taşınmış olduğunuzu nasıl bildireceksiniz? Şanslı gününüzde olmalısınız çünkü bu işlerin adamı olan birinin blogunu geziyorsunuz, … Okumaya devam et “Eski blogspot adresini yenisine taşımak”

Yeni WordPress de olmayanı eski siteye yönlendirmek PHP

WordPress ile alakası yok aslında ama WordPress gibi PHP ile yapılmış içerik sistemleri için düşünülebilir. Orçun sordu söyledim Gtalk da, bana, sana, ona birine lazım olur diye arşive ekleyeyim. 404 – 301 karışımı bir hinlik. Eski WordPress siteyi başka bir alan adına taşıdık diyelim, yeni siteye de WordPress kurdun ve beyaz bir sayfa açtın ama … Okumaya devam et “Yeni WordPress de olmayanı eski siteye yönlendirmek PHP”

Siteyi Blogger dan WordPress e trafik kaybetmeden taşıma

Blogger‘da olan bir siteyi WordPress ile çalışan yeni yerinize hatasız ve site trafiğini kaybetmeden nasıl taşıyacağınızı yazacağım. Öncelikle Blogger’da bulunan girdileri yeni WordPress sitenize taşıyın. Bunu yapmak için WordPress'in içeri aktarma aracını kullanın(Araçlar/İçeri Aktar/ “Blogger”), içeri aktarma WordPress 3.0 da biraz değişmiş ve henüz tam sürüm olmayan 3.0-RC3 ve beta da bazı hatalar mevcut bu … Okumaya devam et “Siteyi Blogger dan WordPress e trafik kaybetmeden taşıma”

.htaccess ipucu: çift slash kaldırma, düzeltme

Bu çok minik ama gayet faydalı bir bilgi. Web sitelerinde bazen adresler yanlışlıkla örneğin; http://wolkanca.com.tr/falan// gibi veya http://wolkanca.com.tr//filan/ yazılabilir, bazen de başka bir nedenden bu tür adreslere talep görülebilir. Bu durumda hatalı olan çift bölme işaretini teke düşürüp doğru olanı talep eden tarafa vermek için bir .htaccess kuralı kullanabiliriz, çok basit.

WordPress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gereken

WordPress sitesini başka alan adına(domain) taşırsanız veya buna taşımak demeyelim de sitenin adresini/alan adını değiştirmeye karar verdiyseniz yapmanız gereken çok önemli 4 şey var. Bunlardan 3’ü sql sorgusu diğeride muhtemelen zaten bildiğiniz bir şey 301 yönlendirme(redirect). Yönlendirmelerde 301 kalıcı olarak yönlendirme anlamına, 302 ise geçici yönlendirme anlamına gelir bu rakamlar botların yani arama motorlarının anladığı … Okumaya devam et “WordPress sitenizi başka adrese taşıdığınızda yapmanız gereken”