PhotoShop ile userbar yapıyoruz

Çubuk nedir?
Çubuk, “userbar” oluşumunun Türk karşılığıdır. Genellikle forum vb. yerlerde imza olarak kullanabileceğiniz, kendinizi anlatmaya yarayan resimcikler yani  :)

Son zamanlarda yaygın şekilde kullanılmaya başlanan userbar‘ların Photoshop kullanarak nasıl yapıldığını anlatalım.

Örnekler:

wolkanca manyahi

telekom kafam girsin

marlbro bağımlısı

yerli mali turkun mali herkes onu kullanmali

zevk tutkunu

merhaba dunya

yonja uyesi

İlk olarak yeni bir dosya açarak ayarları aşağıdaki gibi yapıyoruz.

resim 01 - wolkanca.com

Userbar'ın arka planını istediğimiz renkle dolduruyoruz.

Şimdi bir dosya daha açıyoruz ve ayarları yine aşağıdaki gibi yapıyoruz.

Açtığımız dosyaya %1600 zoom yaparak Pen Tool’u seçiyoruz ve 1 pixel olarak ayarlıyoruz.Dosyayı resimdeki gibi dolduruyoruz.Bu şekli Edit – Define Pattern’den pattern olarak kaydediyoruz.Userbar'a geri dönüp yeni bir layer oluşturuyoruz.Pattern Stamp Tool (S)’u seçerek az önce oluşturduğumuz pattern ile layer’ı dolduruyoruz.

Bu layer'ın Opacity değerini %25'e getiriyoruz.Ardından Userbar’da kullanmak istediğimiz şekli ekliyoruz.Ben Yeni Rakı şişesi kullandım.Eklediğimiz şekle istediğimiz efekti uygulayabiliriz.

Şimdi yazımızı yazıyoruz.Font olarak pixel font kullanmanızı öneriyorum.Yazımızı yazıyoruz ve yazının bulunduğu layer'ın Blending Options ayarlarından 1 pixel’lik siyah Stroke efekti uyguluyoruz.Yeni bir Layer oluşturalım ve Elliptical Marquee Tool (M) ile aşağıdaki gibi bir oval seçiyoruz.Ovalin içini beyaz renkle dolduruyoruz.Ardından bu layer'ın Opacity değerini %25'e getiriyoruz.Ve userbar’ımız hazır!!!

Daha ayrıntılı anlatımda burada

#SEO, Digital Marketing, Growth Hacking #wolkanca volkan@volkanyilmaz.com.tr

“PhotoShop ile userbar yapıyoruz” için 6 yorum