Kategoriler
Genel

EBA neden çöktü?

Arkadaşlar EBA’nın çökme nedeni kısaca yazayım; amatörlük ve iş bilmezlik.

EBA(Eğitim Bilişim Ağı) yani koranavirüs pandemi sürecinde ilk eğitimi uzaktan eğitim için oluşturulan bir sistem. Ancak EBA ilk gün okullar açılır açılmaz çöktü, neden?

Milli Eğitim Bakanlığının resmi sitesinde EBA’nın çökmesi ile ilgili açıklaması şöyle:

22 Eylül 2020 Salı günü sabah saatlerinde EBA platformuna ve EBA Canlı Ders uygulamasına erişimde yaşanan teknik sorunla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmesine ihtiyaç duyulmuştur. Eş zamanlı kullanıcı yoğunluğuna bağlı olarak 08.30 – 12.00 saatleri arasında, aralıklı olarak bazı kullanıcılar tarafından karşılaşılan erişim sorunu, vakit kaybetmeksizin teknik ekiplerimizce yapılan iyileştirmelerle hızla çözüme ulaştırılmıştır. 22 Eylül itibarıyla uygulamaya alınan canlı ders zaman çizelgesindeki yeniliklerle, bir öğrencinin gün içinde işleyebileceği canlı ders sayısı büyük oranda artırılmıştır. Bu uygulamayla, TRT EBA TV yayınlarına ilave olarak öğrencilerin, günlük ders programının tamamına yakınını canlı dersler aracılığıyla, öğretmenleriyle etkileşimli olarak yapması amaçlanmıştır. Söz konusu uygulamanın ilk günü olması sebebiyle eş zamanlı kullanıcı yoğunluğu oluşmuştur. Eş zamanlı kullanımdan kaynaklı bu durumla ilgili tespitler anlık olarak yapılmış ve aynı gün iyileştirmeler devreye alınmıştır. Bu kapsamda öğrencinin, dersin başlamasından 30 dakika öncesine kadar kolaylıkla sisteme erişerek doğrudan canlı dersine katılabilmesini sağlayacak “Hızlı geçiş” özelliği iyileştirilmiştir. Bunun yanı sıra, yeni dönem açılışı ile çok yüksek düzeyde kullanım trafiğine ulaşan EBA, küresel ölçekte dikkat çekerken siber saldırılara da maruz kalmakta ve hizmet kalitesi etkilenebilmektedir. DDoS (Dağıtık Hizmet Engelleme) saldırılarını izleme raporlarına göre, söz konusu saatlerde birden fazla siber saldırı gerçekleştiği görülmüştür. Bu durumun erken farkına varılmasıyla anında müdahaleler neticesinde, 2 saat içinde EBA platformu ve EBA Canlı Ders sistemi hizmet sunmaya devam etmiştir. EBA Sistemleri 7/24 kontrol merkezi ile izlenmekte ve kesintisiz hizmet sunumu için gerekli müdahaleler anlık olarak yapılmaktadır. 22 Eylül öğleden sonra ve 23 Eylül tarihlerinde benzer kullanım yoğunluğuyla karşılaşılmasına rağmen herhangi bir sorun olmaksızın öğrenci, veli ve öğretmenlerimize hizmet sunulmaktadır. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Milli Eğitim Bakanlığı – Basın Açıklaması
https://twitter.com/tcmeb/status/1308781609039130624

EBA’nın çökme nedenini yoğun istek ve çeşitli saldırılar olarak açıklayan bakanlık aslı nedenin iş bilmezlik ve amatörlük olduğunu bildiğimizi bilmeliler.

Dünyanın her yerinde 2020 yılında profesyoneller hele ki devlet imkanlarını elinde bulunduran ve kaynak sıkıntısı asla olmayan projeler öncelikle sistemi test eder ve siteye/uygulamaya aynı anda ne kadar ziyaretçi gelebileceğini, sistemin ne kadar yük altında çalışabileceğini(stres testi) vb. durumları önceden belirler ve bilirler. Eğer bu dediklerimi yapmıyorlarsa bunlar amatördür, iş bilmezdir. Ülkedeki öğrenci ve öğretmenlerin elbette aynı anda gireceği devasa bir trafik olacağını bilmemek ve bu sistemi bunun için önceden test etmemiş olmak, siteyi sanki bir blog sitesi açar gibi açmak nedir?

Sonuçta ne oldu, EBA öğrenci ve öğretmenleri sistemi test etmiş oldu, sonrasında saçma sapan bir açıklama yapan yetkililer test sonucuna göre siteyi optimize etti, halbuki bu en başında zaten yapılmış olmalıydı.

EBA’mızı gördük:

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr