Kategoriler
Geyik

ODTÜ felsefe öğrencileri

ODTÜ Felsefe öğrencilerini en çok zorlayan hocalardan biri yıllık olan dersinin final sınavında sınıfa gelmiş ve sınav sorusu olarak tahtaya, "Why?" (Neden?) yazmış. Öğrenciler ilk önce ne yazacaklarını şaşırmışlar, sonra herkes birşeyler yazmaya başlamış. Yalnız bir öğrenci, sınavın ilk dakikasında kağıdını teslim etmiş. Öğrencinin cevabı da soru gibi kısaymış: "Why not?" (Neden olmasın ki?) Bu öğrenci sınavdan "100" almış.

Aynı hoca başka bir sınavda "risk nedir?" diye soruyor. Yine bir öğrenci sınavın ilk 10 saniyesinde teslim ediyor kağıdını. Kağıdın üst kısmında sadece isim-soyadı yazıyor, gerisi ise bomboş beyaz yaprak. En altta ise "İşte risk budur" diye yazıyor. Ve sonuçta da sınıftaki en yüksek notu alıyor.

Hocanın bir sonraki sınavında yine "Risk nedir?" sorusuyla karşılaşan öğrencimiz tekrar boş kağıt verince bu sefer 0 alıyor. Tabii koşa koşa hocaya gidip sebebini soruyor. İşte cevap: "Aynı şartlar altında, aynı riski iki kere almak aptallıktır!"

Hocamız bir başka sınavda derse giriyor ve tek soru soruyor: "Atatürk ne yaptı?". Bütün öğrenciler harıl harıl yazmaya başlıyor, kağıtları dolduruyorlar. Sınav sonucunda herkes ortalama notlar alıyor. Bir öğrenci ise 100 alıyor. Bu öğrencinin cevap kağıdında şu yazıyor: "Ne yapmadı ki!"

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Volkan Yılmaz #SEO, Digital Marketing, Growth Hacking #wolkanca volkan@volkanyilmaz.com.tr

“ODTÜ felsefe öğrencileri” için 17 yanıt

olayların felsefi yönünü görmek ve yorumlamak ne güzel. çok fazla kelimeye gerek kalmadan ve gerçeğiyle açığa çıkartan olaylar bütünü bence felsefe. ben anlamam da sevmem de ama bu felsefe öğrencilerini sevdim..

boş kağıt vermenin neresinde objektif akıl bakımından neresinde risk var bunu sonucu belli sıfır ama öğrenci hocanın kişiliğini tanıdığı için belki sırf böyle bir diğerlerinden farklı davranışın hoca nazarında pozitif değerlendirileceğini bildiğinden yapmıştır bence

düzeltme!

burada anlatılan kişi, odtü işletme bölümünün efsaneleşmiş öğretim üyelerinden, iibf fakülte dekanlığı da yapmış, ancak yazık ki yaklaşık bir yıl kadar önce rahmetli olmuş muhan soysal'dır.

sorular işletme bölümünde kendisinin verdiği derslere ait sınavlarda sorulmuştur, felsefe bölümüyle ilgisi yoktur.

saygılar…

felsefe sıglıktan kurtulma ugraşısı ve kurulu yapının tekrar gözden geçirilerek dogru yada yanlış yönlerinin açıklanmasıdır,öyle diyor felsefe tarihi bende onların yalancısıyım.izin verilirse eğer bu konuyla baglantılı güzel bir felsefe blogu tavsiye edeyim size ( epey bir dolaştım içinde ) oldukça tatmin edici ve merakk giderici bilgiler mevcut.
http://dusundurensozler.blogspot.com

ya arkadaslar bana dua edın sınava cok az kaldı ve benım en buyuk hayalım odtu de felsefe okumak ben felsefe için yasıyorum darısı basıma 🙂

ben odtü'nün psikoloji bölümünde okuyorum,ama felsefeyi 'de yakından takip ediyorum gerçekten öğrencilerin arasından hazır cevap bir öğrencinin böyle cevaplar vermesi ilginç ama mantıklı güzel bir yazı teşekkürler 🙂