Kategoriler
Genel

Nutuk 93 Yaşında

1927 Yılının Haziran ayının sonunda, 19 Mayıs 1919’dan beri 8 yıldır gitmediği İstanbul’a giderek, 30 Eylül’e kadar Nutuk/Söylev üzerine çalışan Mustafa Kemal, 15 Ekim 1927 Cumartesi günü TBMM salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde Nutuk’u okumaya başlamıştır. Bugün Nutuk 93 yaşında.

Kategoriler
Genel

Apple logosu – Elma neden ısırıklı?

Bu bir teoridir! Apple’ın ısırılmış elma logosu siyanüre bulanmış bir elmayı ısırarak intihar eden bir matematikçiye aittir. Bu matematikçinin adı “Alan Turing” dir ve Bilgisayarı icat eden kişidir ayrıca Yapay zekanın babası olarak anılır.

Kategoriler
Genel

Ünlü isimlerin okuduğu kitaplar

Milyonlarca kitap var, peki hangilerini okumalıyım? Sorusuna cevap olarak ilgilendiğiniz konularda, örnek aldığınız ünlü bir ismin okuduğu ve tavsiye ettiği kitapları inceleyerek cevaplamanız mümkün.

Kategoriler
Genel

Albert Einstein – Autobiographische

Albert Einstein’ın 67 yaşında yazdığı Autobiographisches’i (Yaşamımdan Notlar) tüm eserleri içinde otobiyografiye en yakın olanı. Ama bu kitapta fizikçinin ne aşk hayatı ne de diğer insanlarla ilişkisine dair bilgiler var. Bu durum aslında Einstein’ın zihnini insanlar ya da onların ilişkilerinden çok, evrensel sorunların meşgul ettiğinin bir göstergesi. Einstein “özel hayatından” bahsederken zihninde neler geçtiğini göz önüne seriyor. İçinde yaşadığımız evren hakkında, doğa yasaları hakkında, felsefe hakkında düşündükleri Einstein’a göre onun otobiyografisi. Bu kitap bir anlamda entelektüel bir öz yaşam öyküsü. Einstein, “ölüm sonrası yazı” olarak adlandırdığı kitabını kendi sözleriyle şöyle tanıtır:

Bu bir ölüm sonrası yazı mı?’ diye sorabilir şaşırmış okurlar. Cevabım: Aslında evet. Benim türümde bir insanın varoluşunda asıl olan ne yaptığı veya hangi acıları çektiği değil, ne düşündüğü ve nasıl düşündüğüdür.

Einstein