Kategoriler
Genel

Nutuk 93 Yaşında

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yıllar süren emeğiyle, tarihimizi aydınlatmak ve geleceğimize ışık olmak için yazdığı; #Nutuk93yaşında

1927 Yılının Haziran ayının sonunda, 19 Mayıs 1919’dan beri 8 yıldır gitmediği İstanbul’a giderek, 30 Eylül’e kadar Nutuk/Söylev üzerine çalışan Mustafa Kemal, 15 Ekim 1927 Cumartesi günü TBMM salonunda toplanan Cumhuriyet Halk Partisi Kongresinde Nutuk’u okumaya başlamıştır. Bugün Nutuk 93 yaşında.

Nutuk, çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’nin; nereden başlanıp, hangi olumsuz koşullar altında, hangi engel ve aşamalardan geçilerek nasıl kurulduğunu, belgelerle anlatan anıtsal bir kitaptır.

Bu nedenle günümüzde ve gelecekte Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş tarihini öğrenmek isteyen herkesin ilk başvurması gereken eser, Nutuk’tur.

Nutuk‘un ilk basımı Wikipedia’da mevcuttur https://tr.wikipedia.org/wiki/Dosya:Nutuk.pdf

Nutuk’u hem e-kitap olarak okuyabilir hem isterseniz aşağıdaki video serisinden dinlemeniz mümkündür.

Nutuk Özel

TDK’nın Nutuk Veritabanı çok kullanışlı ve güzel bir kaynaktır http://www.tdk.gov.tr/nutuk-veri-tabani/

Nutuk’un seli MP3 formatında tanıtımı:

Diğer bir video seçeneği https://www.youtube.com/watch?v=Cfhha2otoyw

Şahsen ben Nutuk’u tam olarak hiç okuyup bitiremedim ancak belli kısımlarını tam olarak okudum ve tamamını birkaç kez dinledim, müthiş bir tarihi kaynak. Hatta genel anlamda Atatürk’ün kurduğu devletin halkına hesap vermesi gibi dahi görülebilir çok detaylıdır.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr