Kategoriler
Genel

Windows 10X

Windows’un Chrome OS’a rakip olarak çıkaracağı yeni işletim sistemi Windows 10X

Windows 10X işletim sistemi, ülkemizde pek fazla göremediğimiz nispeten zayıf ve hafif sistemlerde(laptop, tablet vb.) iyi bir performans sunan Google’ın Chrome OS’a rakip olarak Microsoft’un çıkaracağı yeni işletim sistemi.

Bu yeni ortaya çıkan videolardan görülüğümüz kadarıyla Windows10X çift ekranlı bilgisayarlara/hibrit cihazlar, dokunmatik ekranlı bilgisayarlarla uyumlu.

Windows 10X boot animation

Windows 10X’de neler var?

İşletim sisteminin ortaya çıkarılan ve son versiyonunun, satışa sürülecek haline çok yakın olduğu düşünülüyor. Bu işletim sistemi hali hazırda kullandığımız Windows 10’un üzerine gelmiyor ve bir güncelleme olarak da yayınlanmayacak. Bu işletim sistemi, sadece donanımın üzerine yüklenmiş olarak sunulacak. Ülkemizde pek rastlayamadığımız Chromebook benzeri hafif ve daha belli özelliklere odaklanmış bilgisayarları isteyen kullanıcılara bir alternatif olacak.

Halihazırda çift ekranlı cihazlarda da bu işletim sistemi rakibi Google Chrome işletim sistemine benzetiliyordu. Tek ekranlı cihazlardaki hali bu benzerlik yorumlarını daha da güçlendirdi. Windows 10’a nazaran Windows 10X her alanda daha basitleştirilmiş bir alternatif. Sistemin arayüzü adeta bir portalı andırmakta.

Başlat butonu ekranın alt-orta bölümünde bulunuyor ve bu menü bir başlatıcı görevi görüyor. Bu başlat menüsü alıştığımız “live tile” butonları barındırmıyor. Sadece uygulamaların ve son kullanılan dökümanların bir listesi olarak çalışıyor. Bu kısımdan uygulamaları ve Bing desteği ile internet sonuçlarını arayabiliyorsunuz.

Sistemin internet temelli uygulamalara son derece odaklı olması onun ne kadar Chrome OS düşünülerek tasarlandığını gösteriyor. Chromium temelli Edge internet tarayıcıyla sürdürülebilir web uygulamalarını bu işletim sisteminde çoğunlukla kullandığınız uygulamalar olacağını söylemek gerek.

Pencereler de bu işletim siteminin çok daha basit halini kanıtlar nitelikte. Bu işletim sisteminde, pencereleri boyutlandıramıyorsunuz. Sürükle-bırak yöntemiyle uygulamaları birlikte çalıştırmanız ise mümkün kılınmış ancak boyutlarını kendinizin belirlemenize izin verilmiyor. Bu işletim sistemini kullanacak cihazların dokunmatik yüzeylerinin de jestli kullanımlara uygun olmalarını beklemek şaşırtıcı olmayacaktır. İşletim sistemindeki dosya yöneticisi de Microsoft One Drive ile senkronize şekilde çalışmak üzere yeniden tasarlanmış. Ayrıca Windows 10X’in geleneksel uygulamalar için bir desteği yok ancak işletim sistemine gömülmüş basit bir sanal makineyle bu uygulamaların da belli ölçüde çalıştırılabilmesi bekleniyor.

Kaynak: https://www.theverge.com/2021/1/14/22230554/microsoft-windows-10x-leak-chrome-os-chromebooks-hands-on

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr