Kategoriler
Genel

Youtube Türkiye’de temsilcilik açacak

Açıklamaları: “YouTube faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yasa ve kurallara saygı gösterir fakat aynı zamanda ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflığa bağlıdır”

Youtube Türkiye’de temsilcilik açacağını ancak hükümetin içerik kaldırma taleplerine yaklaşımımız ve kullanıcı verisi politikamız değişmeyecek şeklinde bir açıklama yaptı.

Youtube resmi blogunda yayınladığı yazının tamamı şu şekilde:

“YouTube faaliyet gösterdiği ülkelerdeki yasa ve kurallara saygı gösterir fakat aynı zamanda ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflığa bağlıdır”

https://blog.youtube/news-and-events/update-youtube-turkey/

YouTube Türkiye’de yasal temsilcilik açacağını açıkladı.

Türkiye’nin yeni sosyal medya yasasıyla günlük 1 milyondan fazla ziyaretçisi olan sosyal ağlara Türkiye’de ofis açma veya temsilci bildirme zorunluluğu gelmişti.

Bu yasaya uymadığı için iki kere para cezasına çarptırılan YouTube, reklam alma ve verme faaliyetlerinin de yasaklanmasına az bir süre kala Türkiye’de ofis açacağını duyurdu.

Google’ın çatı şirketi Alphabet’e ait olan YouTube, Türkiye’de yasal bir yapı kuracak olmalarının Türk hükümetinden gelecek içerik kaldırma taleplerine yaklaşımlarını değiştirmeyeceğini belirtti ve kullanıcı verilerine yönelik politikalarında bir değişikliğe gitmeyeceklerini duyurdu.

Bu yaz çıkan ve Ekim başı yürürlüğe giren yasa “Türkiye’den günlük erişimi bir milyondan fazla olan yurt içi veya yurt dışı kaynaklı sosyal ağ sağlayıcı, Türkiye’deki kullanıcıların verilerini Türkiye’de barındırma yönünde gerekli tedbirleri alır” ifadelerini içeriyordu.

YouTube Türk kullanıcıların verilerini Türkiye’ye taşımazsa yasayı çiğnemeye devam edecek.

Fakat yeni yasada Türkiye’de temsilci bildirmeme gibi bazı uygulamalara yönelik cezalar belirlenmiş olsa da verileri Türkiye’de barındırmama için herhangi bir yaptırım öngörülmüyor.

WOLKANCA

Volkan Yılmaz

Digital Marketing & WordPress & SEO volkan@volkanyilmaz.com.tr